اعزام کارشناس
شاید برایتان جالب باشد!

چاپ سه بعدی ( ۳D Printing )

توسط | ۲۱ مهر ۱۳۹۹

چاپ سه بعدی یا ۳DP بر خلاف اکثر نقل و قول ها جزء فناوریهای جدید محسوب نمیشود،بلکه ایده اولیه اختراع چنین دستگاهی برای ساخت مدلهای کوچک سه بعدی از اشیاء مختلف در دهه ۱۹۵۰ به ذهن پژوهشگران رسیده بود.تا از آن برای تولید محصولاتی بزرگتر استفاده نمایند.و پس از چندین سال این تکنولوژی توسط دکتر هیکارا کوداما در سال ۱۹۸۰ به نتیجه رسید. در آن زمان به چنین فرآیندی اصطلاح “نمونه سازی فوری (Rapid Prototyping)” اطلاق میشد. بعدها افرادی از قبیل چارلز هل، کارل دکارد و اسکات کرامپ در سال های متمادی با پژوهش ها و ساخت دستگاه های مختلف باعث رشد این فناوری شدند.

 در حال حاضر با این تکنولوژی میتوانیم مدلهای طراحی شده در نرم افزارهایی ازقبیل AutoCAD را به صورت سه بعدی چاپ نماییم. تا با صرف زمان و هزینه اندکی به مدل نهایی پروژه و محصول خود دست یابیم، به همین علت از این تکنولوژی در قطعه سازی، پزشکی، هنرهای تجسمی، جواهرسازی، معماری و … استفاده میشود.

چاپ سه بعدی(3d-printing) چیست؟

 

با این تکنولوژی میتوانیم مدلهای طراحی شده در نرم افزارهایی ازقبیل AutoCAD را به صورت سه بعدی چاپ نماییم.

مراحل ساخت و تهیه مدل

  • طراحی مدل بوسیله نرم افزارهای مدل سازی (AutoCAD، ۳D-Coat، AutoQ3D و …)
  • تبدیل فرمت مدل طراحی شده به STL، فرمت قابل چاپ در پرینترهای سه بعدی
  • شروع مدل سازی
  • جداسازی قطعات اضافی از مدل چاپ شده

انواع روشهای مختلف ۳DP

با به وجود آمدن فناوری های متفاوت در طول زمان و پیشرفت و توسعه این تکنولوژی روش ها و دستگاه های متنوعی برای پرینت سه بعدی (۳DP) به وجود آمده است. از جمله آنها میتوان به SLM، SLA، FDM و … اشاره نمود.

0 0 رأی
Article Rating
عضویت در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات