اعزام کارشناس
شاید برایتان جالب باشد!

اینترنت نسل پنجم ۵G

توسط | ۲۱ آبان ۱۳۹۹

اینترنت نسل پنجم ۵G

هر یک از ما برای بهبود روند زندگی و کسب و کار یا کسب تجربه و استفاده از مهارت دیگران نیاز به برقراری ارتباط با افراد مختلف داریم . در این میان ارتباط گرفتن با اشخاص در نقاط مختلف و دور از موقعیت مکانی ما بدون جا به جایی و رفت و آمد در سریع ترین زمان یکی از نیازهای مهم و قابل توجه برای پیشرفت و تبادل اطلاعات بین جوامع بشری بوده است. با توجه به این نیاز شبکه های سلولی ۱G تا ۵G به وجود آمدند تا ارتباطی آسوده و بدون جا به جایی را برای جوامع بشری پدید آورند.

در این مقاله قصد داریم شما را با فناوری ۵G و وِیژگی ها و کاربرد های مهم آن در زندگی بیشتر آشنا نماییم .

علل پیدایش ۵G

اینترنت ۵G با هدف پاسخگویی به نیازهای ارتباطاتی گسترده امروزی و بهره بردن تکنولوژی هایی همچون هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء جهت استفاده از سرعت بالای این تکنولوژی برای برقراری ارتباطات بی سیم پایه گذاری و در اواخر سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد. این فناوری با همان فرکانس های استفاده شده در شبکه Wi-Fi تلفن های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. اما تفاوت های چشم گیر و قابل توجهی را ایجاد نموده است. از جمله تفاوت ها ۵G نسبت به نسل های پیشین میتوان به خصوصیات مهم زیر اشاره نمود ؛

از جمله تفاوت ها ۵G نسبت به نسل های پیشین میتوان به خصوصیات مهم زیر اشاره نمود ؛

 • سرعت بالا .
 • ظرفیت بالا آن برای اتصال هزاران کاربر در یک مکان در زمانی واحد .
 • کاهش چشمگیر زمان تاخیر انتقال اطلاعات به ۱ میلی ثانیه .

نکته : زمان تاخیر به مقدار زمانی که نیاز است تا اولین ارتباط بین مبداء و مقصد برای انتقال اطلاعات ایجاد شود اشاره دارد.

 

ویژگی های بارز اینترنت نسل پنجم ۵G

 • سرعت انتقال داده در ۵G تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه است.که ۱۰ الی ۱۰۰ برابر ۴G می باشد این یعنی در ۴ ثانیه شما می توانید یک فایل ۵ گیگا بایتی را دانلود نمایید.
 • تاخیر ۱ میلی ثانیه ای انتقال داده ار مبداء به مقصد.که در ۴G این رقم ۲۰۰ میلی ثانیه می باشد.
 • افزایش ۱۰۰۰ برابری پهنای باند در واحد سطح.
 • در دسترس بودن و پوشش دهی ۱۰۰ درصدی.
 • کاهش ۹۰ درصدی مصرف انرژی شبکه.
 • افزایش طول باتری دستگاه های IOT کم مصرف به ۱۰ سال.
 • استفاده از فرکانس های متفاوت با فرکانس دستگاه های موجود ، برای دسترسی بهتر کاربران با نویز بسیار کم.
نسل پنجم اینترنت ۵G

پنج کاربرد اصلی ۵G در زندگی

 • راه اندازی و ساخت شهر های هوشمند

این فناوری به شهرها این امکان را می دهد تا از میلیون ها دستگاه اینترنت اشیا بهرمند شوند و با نصب سنسورهای کم مصرف برای سالهای متمادی از آن استفاده نمایند. این توانایی مدیریت ، جریان ترافیک ، کیفیت هوا ، مصرف برق ، ایمنی عمومی و موارد دیگر را ارتقاء می بخشد.

 •  صنعت و تولید

به عنوان مثال در صنعت کشاورزی می توان برای تشخیص غنی بودن خاک از سنسورها و دوربین های هوایی جهت شناسایی آفات ، تعیین زمان آبیاری ، مصرف سموم و در کارخانه های هوشمند از تجهیزات IOT  برای کارهای تکراری و یا خطرناک استفاده نمود. لازم بذکر است که دستگاه های IOT با استفاده از این فناوری دارای سرعت و عملکرد مناسبتری نسبت به زمان استفاده از اینترنت نسل چهارم خواهد بود.

 • ماشین های بدون راننده

برای اینکه اتومبیل های بدون راننده به درستی عمل نمایند ، لازم است با خودروهای اطراف خود ارتباط برقرار کرده تا از برخوردهای احتمالی جلوگیری بعمل آید. همچنین باید این اتومبیل ها با سنسورهای قرار داده شده در چراغ های راهنمایی و علائم راه ها ارتباط برقرار نماید و پاسخ خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کند که این امر با استفاده از تکنولوژی اینترنت نسل پنجم امکان پذیر می باشد.

 • پزشکی از راه دور

در آینده ای نزدیک شبکه های بی سیم ۵G با توجه به سرعت بالای خود امکان.کنترل تجهیزات اتاق عمل را از فاصله دور برای متخصصان فراهم می نمایند.

 • فضاهای مجازی

با گسترش تکنولوژی و سرعت بالای شبکه ۵G دور از ذهن نیست که در آینده ، استفاده از واقعیت مجازی در زندگی ما کاربرد بیشتری داشته باشد تا جایی که کارمندان یک موسسه در شهرها و مکان های مختلف با استفاده از واقعیت مجازی بتوانند خود را در فضایی کنار هم تصور نمایند و فعالیت کاری خود را انجام دهند.

نتیجه گیری 

با استفاده از تکنولوژی نسل پنجم و فراهم نمودن سرعتی مطلوب در انتقال داده ها و کم شدن زمان ارسال اطلاعات ، از دستگاهی به دستگاه دیگر ، فناوری هایی مانند اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی در شبکه های بی سیم دارای عملکرد بهتری خواهند شد و کاربردی تر شدن این تکنولوژی ها در زندگی جوامع بشری و استفاده از ربات ها در امور مختلف به دنیای دیجیتال نزدیک تر خواهیم شد.

0 0 رأی
Article Rating
عضویت در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات