اعزام کارشناس
شاید برایتان جالب باشد!

Mail Server

توسط | ۲۱ مهر ۱۳۹۹

امروزه داشتن پست الکترونیک یکی از ضروریات عصر دیجیتال میباشد. که اغلب افراد حساب الکترونیک (Email) خود را از mail server هایی نظیر Google، Yahoo و … دریافت مینمایند. و از آن برای مکاتبات الکترونیک، ثبت نام، ایجاد حساب کاربری در شبکه های اجتماعی و یا مواردی از این قبیل استفاده میشود. در این مقاله قصد داریم تا آشنایی بیشتری نسبت به این سرورها کسب نماییم.

پیدایش پست الکترونیکی

ریموند ساموئل تاملینسون “Raymond Samuel Tomlinson” محقق و برنامه نویس آمریکایی متولد ۲۳ آوریل ۱۹۴۱ در شهر نیویورک و فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه فناوری ماساچوست بود. وی مخترع و مهندس برق در سال ۱۹۷۱ میلادی مدل معیاری را برای نامگذاری آدرس پست های الکترونیک بوجود آورد. بدین صورت که نوشته سمت چپ (اتساین @) به نام کاربر و سمت راست آن به نام سرور سرویس دهنده به کاربر اختصاص می یافت. این روش تا به امروز ادامه پیدا کرده. و پایه و اساس نامگذاری آدرس پست های الکترونیک را به خود اختصاص داده است.

تعریف پست الکترونیکی

به نامه های الکترونیک دارای متن که میتوان به آنها محتوای چند رسانه ای را نیز الحاق نمود. ایمیل (Email) یا پست الکترونیک گفته میشود. در دنیای اینترنت وظیفه انتقال این نامه ها بین کاربران برعهده میل سرورها (Mail Server) میباشد.

Mail Server چیست ؟

 

وظیفه انتقال نامه ها از پست الکترونیک کاربران بین یکدیگر بر عهده میل سرورها (Mail Server) میباشد.

از نرم افزارهای مدیریت ایمیل در Mail Server ها میتوان به  Microsoft Exchange که یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای مدیریت ایمیل در سیستم عامل Windows می باشد اشاره نمود. و از دیگر نرم افزاری های تحت ویندوز میتوان MailEnable IceWarp ،MDaemon و … را نام برد. همچنین نرم افزارهایی همچونExim، Kerio Connect،Courier و … در سیستم عامل Linux قابل استفاده میباشند. Mail Server از پروتکل SMTP، برای ارسال و از پروتکل های POP3 و I MAPبرای دریافت ایمیل ها استفاده مینماید. به طور خلاصه پس از ارسال ایمیل آدرس و متن آن به SMTP تحویل داده شده. و SMTP پس از یافتن آدرس IP سرور مقصد ایمیل را به آن تحویل می دهد تا در آخر ایمیل به نرم افزاری های ایمیل کلاینت نظیر Outlook ،Gmail Web و … برسد تا گیرنده بتواند محتوای آن را مشاهده نماید.

4 1 رأی
Article Rating
عضویت در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات